Údržba bazéna - zásady pre dokonalú starostlivosť vody v bazéne 6/2015

 
 
 
 
aaaaaanmastellone.jpg aaaboardee_nivo.jpg aabradas_nivo.jpg boxproplast.jpg Nadrze11.jpg Nivo_IBO.jpg Nivo_rato.jpg symbiomnivo.jpg
 
 

Údržba bazéna - zásady pre dokonalú starostlivosť vody v bazéne 6/2015

V dnešnej dobe bazén zvyšuje komfort Vášho bývania a kvalitu života celej rodine. Aktívny odpočinok pri bazéne má priaznivý vplyv na Vašu psychickú i fyzickú kondíciu. Zároveň Vás príjemné schladí v horúcich letných dňoch. Avšak voda v bazéne počas sezóny je vystavená rôznym vplyvom - mechanickým nečistotám, baktériám a iné. Pre správnu údržbu vody v bazéne sme pre Vás pripravili prehľadný návod za pomoci značky ProBazen. 

  1. Voda v bazéne - ak pre napúšťanie vody v bazéne používate mestskú vodu, stačí Vám bazénovým testerom zmerať pH vody (optimum 6,8 - 7,6 pH) a udržiavať správnu koncentráciu chlóru (optimum 0,3 - 0,5 mg/l). Ak používate studničnú vodu doporučujeme použitie prípravku Stabilizátor tvrdosti, ktorý odbúra čiastočne zákal a zároveň viaže na seba ióny minerálov, ktoré zostávajú v rozpustnej podobne a nevylučujú sa - neusádzajú sa ako mechanické nečistoty.
  2. Zachlórovanie - dezinfikovanie vody je priorita pre čistú vodu v bazéne. Pri napúšťaní vody do bazéna je vhodné použiť Chlór štart, ktorý obsahuje rýchlorozpustný chlór a zaistí dostatočnú koncentráciu chlóru ešte pred tým, ako začnú pôsobiť iné prípravky na dlhodobú dezinfekciu. Následne môžete použiť Chlórové tablety, ktoré sú v posledných rokoch nahrádzané viaczložkovými tabletami ako Kombi tablety, ktoré okrem dezinfekcie zabezpečujú aj ochranu pred tvorbou rias a zákalov vody. Novinkou v minulom roku boli Multi tablety 5v1, ktoré navyše oproti Kombi tabletám zabezpečujú stabilizáciu pH a prejasnenie vody. Všetky tieto prípravky sa vyskytujú v pevnej, tabletovej forme. Doporučujeme použiť plavák na tablety, pretože, ak by ste tabletu voľne pohodili do bazénu, jej usadením na dne by mohlo dôjsť k vyblednutiu plachty pod tabletou.
  3. Priebežná starostlivosť - je potrebné aj udržiavať správnu hodnotu pH a koncentráciu chlóru, ktoré ak sú vychýlené z optimálnych hodnôť zapríčiňujú tvorbu rias, zákalov alebo slizkého povrchu bazénov. Pre zníženie pH v bazéne používame prípravok pH mínus pridaním prípravku - 80 g/10 m3 znížime hodnotu o 0,1. Pre zvýšenie pH použijeme pH plus pridanám prípravku - 100g/10m3 zvýšime hodnotu o 0,1. Ak sú hodnoty chlóru vysoké nedoporučujeme kúpanie, nakoľko voda môže poškodiť kožu, poškodiť plavky a podobne. Stačí iba niekoľko hodín počkať a chlór sa sám odporí. Pri zníženej koncentrácii chlóru doporučujeme použiť prípravok Chlór šok, ktorý rýchlo vyčistí a upraví optimálne hodnoty chlóru v bazéne. Tento prípad nastáva hlavne v čase vysokých teplôt, vysokého počtu kúpajúcich alebo pri búrkovom počasí. 
  4. Tvorba rias - riasy sú nežiaduce vo vode, pretože spôsobujú hnedé, zelené alebo žltkasté mazľavé dno a steny. Základná ochrana proti riasam je algicídny prípravok Kombi talbety alebo Multi tablety 5v1. Pri akútnom výskyte rias je našase použiť prípravok Odstraňovač rias, dávkovanie 150-200 ml/10m3 vody v bazéne.
  5. Zákal vody - zákaly sa môže tvoriť z rôznych dôvodov:
  • vysoké pH vody v bazéne - použijeme pH mínus
  • množstvo malých mechanických nečistôt v bazéne - Vločkovač, ktorý zhlukuje drobné nečistoty do vločiek, ktoré ľahšie filtrácia vtiahne, prípadne sa usadia na dne, kde ich vysávačom vysajeme
  • na prevenciu zákalov môžeme použiť pevný vločkovač - Vločkovač kartuše, ktorý sa vkladá priamo do skimmera alebo plaváka.

      6. Čistenie bazénu -pre odstránenie usadenín na stene a dne bazénu obsahujúcich mastnoty a iné organické nečistoty použijeme prípravok Gélový čistič. Na čistenie použijeme kvalitnú originálnu kefu na bazény. V prípade použitia inej kefy môže dôjsť k poškodeniu povrchu bazéna. Pre odstránenie vodného kameňa, môžeme použiť rôzne prípravky proti vodnému kameňu, ktoré zakúpite vo všetkých drogériach - doporučujeme však nariediť 2ku1 aby sa taktiež nepoškodil povrch bazéna. 

                                       Prajeme Vám príjemný oddych pri Vašom bazéne.